Jak wielu ludzi tak wiele technik poruszania się. Nie mówimy o złej technice, lecz mówimy o błędach w technice, w naszym przypadku w technice biegu.
Rozróżniamy dwa rodzaje techniki biegu:
1. Technika klasyczna- polega na pełnym tylnym odbiciu w kroku biegowym. Tułów jest lekko pochylony w przód. Głowa w przedłużeniu kręgosłupa, ręce zgięte w łokciach, dłonie zwinięte lecz swobodne.
2. Technika ograniczona- Odbicie tylne nie ogrywa tu znaczącej roli, gdyż skoczność biegacza jest raczej słaba. Zawodnik kładzie nacisk na tzw. 'grzebnięcie przednie' - na skutek czego biega bardzo szybkim rytmem. Tułów jest ustawiony prosto i głowa również leży w przedłużeniu kręgosłupa.
Bardziej efektywny jest bieg techniką klasyczną, dlatego wybierają ją sprinterzy i sprinterki. Długodystansowcy zazwyczaj biegają techniką ograniczoną
Najczęściej spotykane błędy biegaczy?
1. przygarbiona sylwetka
2. opuszczona głowa
3. załamanie w biodrach
4. kurczowo zaciśnięte dłonie
Co za tym idzie?
Błędy te powodują 'nieekonomiczny' sposób biegu, co równa się szybsze męczenie zawodnika.
Jak widzimy na powyższym rysunku, sylwetki zawodników różnią się znacząco.
1.Uczeń biegający stylem A- ma bardzo rozwinięte mięśnie tylnej strony uda. Podudzie tej nogi ucieka w tył, uderzając przy tym w pośladek i powodując skłonność tułowia biegacza do ruchu obrotowego w przód. Równocześnie pochylenie tułowia ogranicza wysokie unoszenie kolan, pogłębiając przy tym wady techniki biegu.
2. Uczeń biegający stylem B - zbyt energicznie, niemal 'skipowo' podnosi kolana w górę, co powoduje tendencję odwrotne, niż te opisane powyżej.
W przypadku ucznia A, trener powinien zastosować ćwiczenia skipowe, płotkarskie, które spowodują wyprostowanie tułowia i nogi wykrocznej. Mając do czynienia z uczniem B, należy zastosować rozmaite ćwiczenia skocznościowe, w tym wieloskoki oraz ćwiczenia wzmacniające mięśnie brzucha i rąk.
Niezbędniki poprawnej techniki:
1. Skip A- luźne, rytmiczne podnoszenie kolana, tak by udo zostało uniesione równolegle do poziomu.
2. Skip C- rytmiczne odprowadzenie pięt w tył, do uderzenia się w pośladki.
3. Odmiany skipu A i C polegające na wykonaniu tej samej czynności np. co trzeci lub piąty krok.
4. Skip B- rytmiczne podnoszenie kolana i podudzia z pchnięciem nogi w przód i lądowaniem na śródstopiu ( UWAGA!!! Poleca się ze względu na trudność, wykonywanie tego ćwiczenia u zawodników z 2-3 letnim stażem).
5. Wieloskoki naprzemiannóż i na jednej nodze, pod górę.
6. Praca ramion- Skłon w przó i szybkie rytmiczne wymachy rąk w tył przy lekko zaciśniętych dłoniach. Dłonie powinny przechodzić w tył, na wysokości stawu biodrowego, łokieć każdej ręki winien biec daleko w tył.
7. Ćwiczenia płotkowe (pędzel płotkowy jak również biegi środkiem przez płotki, przez ułożone na podłodze w pewnej odległości- piłki lekarskie, siady płotkowe.
8. Biegi w terenie, gdzie na zawodnika oddziałują różne siły, które zawodnik musi przezwyciężyć kształtując swój krok.
9. Biegi po wirażu, w jedną i w drugą stronę.
10. Biegi po trawie po przekątnej stadionu boso, z zachowaniem poprawnej techniki biegu
11. Ćwiczenia lokomocyjne- kształtują mięśnie biorące czynny udział w biegu(doskonaląc ich funkcje) i poprawiają technikę biegu. Poniżej przedstawiam przykładowe ćwiczenia lokomocyjne:
Zaremba Zbigniew, "Sprinty i biegi średnie" Wydawnictwo Sport i Turystyka, Biblioteka Szkolnego Klubu Sportowego
Dowiedz się jak wykorzystać swoją budowę anatomiczną, aby biegać poprawnie, zdrowo i osiągać coraz lepsze rezultaty. Nie zabraknie również porad z zakresu fizjoterapii, czyli jak radzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi podczas aktywnego uprawiania sportu.
Subskrybuj:
Posty (Atom)
Pośladki motorem napędowym - rola mięśni pośladkowych w biegu
Już od dawna analizując ruch biegacza nie zwraca się uwagi na pojedyncze grupy mięśniowe, lecz na całe łańcuchy. Kładzie się nacisk przed...
-
Kochani!!! 😘 Niezmiernie mi miło, że mogę rozpocząć moją działalność na blogu właśnie od tego tematu. Wielu biegaczy boryka się z tą ...
-
Jak wielu ludzi tak wiele technik poruszania się. Nie mówimy o złej technice, lecz mówimy o błędach w technice, w naszym przypadku w technic...