Już od dawna analizując ruch biegacza nie zwraca się uwagi na pojedyncze grupy mięśniowe, lecz na całe łańcuchy. Kładzie się nacisk przede wszystkim na wzmacnianie mięśni tułowia. Fakt faktem, wspierają każdy nasz ruch, jednak nie mają wpływu na mięśnie otaczające miednicę.
Mięśnie pośladkowe- tak często zapomniane, a jednak najważniejsze w trakcie biegu.
Funkcja podczas biegu:
Mięsień pośladkowy wielki jest najsilniejszym prostownikiem biodra. Bierze udział również w rotacji zewnętrznej. Jest to jeden z najważniejszych mięśni napędzający ruch do przodu. Poprzez swój przyczep do pasma biodrowo- piszczelowego ma wpływ również na kolano. Powszechnie uważa się, że pasmo ma przede wszystkim stabilizować kolano, ale przy tak dużym potencjale leżącym w elastyczności tej tkanki ma prawdopodobnie dużo większy wpływ na ergonomię biegu niż się nam wydaje.
Położenie:
Tylna część miednicy, przyczepia się do powierzchni pośladkowej kości biodrowej, powięzi piersiowo – lędźwiowej i więzadła krzyżowo-guzowego. Kończy na tylnej części kości udowej (guzowatość piszczeli) i paśmie biodrowo – piszczelowym.
Ten silny prostownik włącza się do pracy przed fazą podporu i kończy zanim palce oderwą się od podłoża.
Mięśnie czworogłowe, dwugłowe uda czy łydki, aby zachować pozorną równowagę muszą nieproporcjonalnie rozkładać siłę i odciążać mięśnie pośladkowe, które są niewydolne i nie mogą sprostać zadaniu. Pamiętajmy, nierównowaga mięśniowa prowadzi w efekcie do kompensowania pracy innymi grupami mięśniowymi co przynosi w dłuższej perspektywie kolejne kontuzje lub nieprawidłowości w ustawieniu chociażby miednicy, jej rotacji bądź pozornym skróceniu nogi.
Pamiętaj o skupianiu się na ćwiczeniu jednej grupy mięśniowej! Jeśli ćwiczenie wymaga wykonania kilku ruchów, większość pracy wykonywana jest najsilniejszym mięśniem z tej grupy niekoniecznie włączana jest tu praca mięśni pośladkowych jeśli jest słaby, a już na pewno nie w takim wymiarze jego pracy jaki oczekujemy. Również napięte mięśnie, zwłaszcza zginacze stawów biodrowych (mięsień biodrowo-lędźwiowy), mogą hamować pośladki i blokować ich rozluźnianie oraz wzmacnianie.
Podstawowe ćwiczenie wzmacniające pośladki to przysiady. Dynamikę pracy tego mięśnia uzyskujemy w czasie wieloskoków i podskoków z lądowaniem na tej samej nodze.
Bibliografia:
A. Bochenek, "Anatomia człowieka", TOM I
A. Bochenek, "Anatomia człowieka", TOM I