czwartek, 1 lutego 2018

Bieganie czy jazda na rolkach? Łączyć, a może zastąpić?

Jazda na rolkach pod względem pracy mięśni oraz wydatku energetycznego jest bardzo podobna do biegania. Różni się jednak pewnym ważnym aspektem...

Jakie mięśnie biorą udział podczas jazdy na rolkach?


W trakcie wykonywania tej dyscypliny największy udział biorą mięśnie czworogłowe ud oraz mięsień pośladkowy większy. W zależności od stylu jazdy, włączamy też inne partie mięśni. Jeśli jeździmy stylem łyżwiarskim w pozycji obniżonej, angażujemy wtedy znacząco mięśnie grzbietu: (mięsień czworoboczny, najszerszy grzbietu, równoległoboczny, dźwigacz łopatki).
Nie należy zapomnieć o pracy jaką podejmują w trakcie jazdy na rolkach mięśnie brzucha, czy mięśnie rąk.

Zalety jazdy na rolkach?


WIĘKSZE niż podczas biegu!!!
Spytacie, dlaczego? Przecież, piszę na samym wstępie, że bieganie = jazda na rolkach.. OWSZEM.
Te dwie dyscypliny praktycznie pracują na tych samych 'obrotach', jednakże jest jedna różnica, która rozdziela te dwie czynności. Mowa o  RYZYKU KONTUZJI.
Jazda na rolkach w przeciwieństwie do biegania ma mniejsze zagrożenie wystąpieniem kontuzji, ponieważ kompresja wydzielana na stawy jest znacznie mniejsza niż podczas biegu.
Stawy w czasie jazdy na rolkach są minimalnie obciążone.
Daje nam to tzw.: 'łańcuszek' - Skoro mniejsza kompresja, to w takim razie większa ilość społeczeństwa może jeździć na rolkach, nie mogąc biegać, a efekt otrzyma niemal IDENTYCZNY.

Dodam więcej! NIE MA ani jednej kontuzji, która wykluczałaby późniejszą jazdę na rolkach.
W bieganiu jest takich mnóstwo : RZS- Reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawu skokowego objawiające się ostrym bólem kolana, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego. Poza tym otyłość (nie mylić z lekką nadwagą!), choroby serca itd..

Wydolność a spalanie kalorii:

To dwie różne sprawy. Wszystko zależy od prędkości i czasu trwania wysiłku.
Bieganie to sport bardzo intuicyjny, w jeździe na rolkach (w szczególności początkującym) ciężko jest budować maksymalną intensywność wysiłku.

Jeżdżąc intensywniej (mowa tu o 80-90 % tętna maksymalnego) budujemy wydolność organizmu. Natomiast jeżdżąc wolniej (65-70 RH MAX), w mniejszym stopniu kształtujemy wydolność, a bardziej pracujemy w sposób tzw.: tlenowy, czyli spalamy tkankę tłuszczową.

Reasumując...krótko
Zero przeciwwskazań, super sprawa na zastąpienie biegania, fenomenalne rzeźbienie sylwetki, mistrz w spalaniu kalorii, wzmocnienie mięśni nóg, mięśni pośladkowych oraz mięśni przykręgosłupowych. Oraz co najważniejsze- POGROMCA CELLULITU!!! 😀😀😀


1. http://www.logo24.pl/Logo24/1,111693,16498950,Co_daje_jazda_na_rolkach__Pytamy_fizjologa_i_trenera.html

2. Adam Bochenek, "Anatomia człowieka Tom I", PZWL



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Pośladki motorem napędowym - rola mięśni pośladkowych w biegu

Już od dawna analizując ruch biegacza nie zwraca się uwagi na pojedyncze grupy mięśniowe, lecz na całe łańcuchy. Kładzie się nacisk przed...