Jazda na rolkach pod względem pracy mięśni oraz wydatku energetycznego jest bardzo podobna do biegania. Różni się jednak pewnym ważnym aspektem...
Jakie mięśnie biorą udział podczas jazdy na rolkach?
W trakcie wykonywania tej dyscypliny największy udział biorą mięśnie czworogłowe ud oraz mięsień pośladkowy większy. W zależności od stylu jazdy, włączamy też inne partie mięśni. Jeśli jeździmy stylem łyżwiarskim w pozycji obniżonej, angażujemy wtedy znacząco mięśnie grzbietu: (mięsień czworoboczny, najszerszy grzbietu, równoległoboczny, dźwigacz łopatki).
Nie należy zapomnieć o pracy jaką podejmują w trakcie jazdy na rolkach mięśnie brzucha, czy mięśnie rąk.
Zalety jazdy na rolkach?
WIĘKSZE niż podczas biegu!!!
Spytacie, dlaczego? Przecież, piszę na samym wstępie, że bieganie = jazda na rolkach.. OWSZEM.
Te dwie dyscypliny praktycznie pracują na tych samych 'obrotach', jednakże jest jedna różnica, która rozdziela te dwie czynności. Mowa o RYZYKU KONTUZJI.
Jazda na rolkach w przeciwieństwie do biegania ma mniejsze zagrożenie wystąpieniem kontuzji, ponieważ kompresja wydzielana na stawy jest znacznie mniejsza niż podczas biegu.
Stawy w czasie jazdy na rolkach są minimalnie obciążone.
Daje nam to tzw.: 'łańcuszek' - Skoro mniejsza kompresja, to w takim razie większa ilość społeczeństwa może jeździć na rolkach, nie mogąc biegać, a efekt otrzyma niemal IDENTYCZNY.
Dodam więcej! NIE MA ani jednej kontuzji, która wykluczałaby późniejszą jazdę na rolkach.
W bieganiu jest takich mnóstwo : RZS- Reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie stawu skokowego objawiające się ostrym bólem kolana, ostroga piętowa, zapalenie rozcięgna podeszwowego. Poza tym otyłość (nie mylić z lekką nadwagą!), choroby serca itd..
Wydolność a spalanie kalorii:
To dwie różne sprawy. Wszystko zależy od prędkości i czasu trwania wysiłku.
Bieganie to sport bardzo intuicyjny, w jeździe na rolkach (w szczególności początkującym) ciężko jest budować maksymalną intensywność wysiłku.
Jeżdżąc intensywniej (mowa tu o 80-90 % tętna maksymalnego) budujemy wydolność organizmu. Natomiast jeżdżąc wolniej (65-70 RH MAX), w mniejszym stopniu kształtujemy wydolność, a bardziej pracujemy w sposób tzw.: tlenowy, czyli spalamy tkankę tłuszczową.
Reasumując...krótko
Zero przeciwwskazań, super sprawa na zastąpienie biegania, fenomenalne rzeźbienie sylwetki, mistrz w spalaniu kalorii, wzmocnienie mięśni nóg, mięśni pośladkowych oraz mięśni przykręgosłupowych. Oraz co najważniejsze- POGROMCA CELLULITU!!! 😀😀😀
1. http://www.logo24.pl/Logo24/1,111693,16498950,Co_daje_jazda_na_rolkach__Pytamy_fizjologa_i_trenera.html
2. Adam Bochenek, "Anatomia człowieka Tom I", PZWL
Dowiedz się jak wykorzystać swoją budowę anatomiczną, aby biegać poprawnie, zdrowo i osiągać coraz lepsze rezultaty. Nie zabraknie również porad z zakresu fizjoterapii, czyli jak radzić sobie z dolegliwościami towarzyszącymi podczas aktywnego uprawiania sportu.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Pośladki motorem napędowym - rola mięśni pośladkowych w biegu
Już od dawna analizując ruch biegacza nie zwraca się uwagi na pojedyncze grupy mięśniowe, lecz na całe łańcuchy. Kładzie się nacisk przed...
-
Kochani!!! 😘 Niezmiernie mi miło, że mogę rozpocząć moją działalność na blogu właśnie od tego tematu. Wielu biegaczy boryka się z tą ...
-
Jak wielu ludzi tak wiele technik poruszania się. Nie mówimy o złej technice, lecz mówimy o błędach w technice, w naszym przypadku w technic...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz